У циљу подршке напорима које наше друштво чини у борби против корона вируса, Српски савез професора физичког васпитања и спорта у сарадњи са Заводом за унапређивање образовања и васпитања Републике Србије у периоду од 26 до 29. априла 2020. године спровео је истраживање здравствених навика ученика у условима ванредног стања.
Итраживање је спроведено путем анонимне онлајн анкете, коју је попунило 4097 ученика 5. и 7. разреда ОШ и 1. разреда СШ из свих региона Републике Србије. Истраживачки тим Савеза чинили су : проф. др Вишња Ђорђић, др Мирослав Марковић, Јасна Ђукић и Светлана Мирчић Вукобрат.
ЗАКЉУЧЦИ ИСТРАЖИВАЊА
• Одзив наставника физичког васпитања и ученика 5. и 7. разреда основне школе, односно, 1. разреда средње школе био је изузетан, што сведочи о заинтересованости свих актера за здравствене навике ученика у условима ванредног стања.
• Истраживањем је обухваћено свих пет статистичких региона Србије (Београд, Војводина, Шумадија и западна Србија, Јужна и источна Србија, Косово и Метохија), као и сви управни окрузи, при чему су три узрасне групе биле равномерно заступљене.
• Резултати истраживања показују да постоје значајне регионалне разлике, што се мора имати у виду код планирања и реализације наставе, планирања едукација и различитих интервенција усмерених на промоцију здравља деце и младих. У већини посматраних параметара, деца и млади са Косова и Метохије показују позитивније здравствене навике у односу на испитанике из других региона.
• Уочене су значајне полне и узрасне разлике; девојчице су склоније нижим самопроценама сопственог здравља, задовољства животом, мање су физички активне, склоније одређеним здравственим тегобама, али у већем проценту одржавају оралну хигијену, мање се играју игрица и редовније доручкују од дечака. Што су старији, ученици су мање задовољни сопственим здрављем и животом, мање су физички активни, расте проценат оних који се жале на одређене здравствене тегобе, више користе електронске уређаје и мање редовно доручкују. Позитиван тренд постоји када је реч о оралној хигијени.
• Поређење са сличним истраживањем из 2018. године, показало је да су ученици, уз велику подршку својих родитеља и наставника физичког васпитања, очували здраве навике на нивоу пре увођења ванредног стања, а поједини индикатори су и побољшани у извесној мери. На пример, благо је смањена преваленца појединих здравствених тегоба, констатовано је редовније доручковање, мањи унос слаткиша и газираних напитака, и виши ниво физичке активности код девојчица свих узрасних група. Добијени резултати сугеришу да је потребно детаљније анализирати квалитет и ефекте наставе физичког васпитања у ванредним околностима и евентуалне добре стране онлајн формата (нпр. подстицање на самосталан рад, већи акценат на здравственој едукацији, мањи такмичарски притисак и сл.).
• У исто време, уочен је већи број ученика који имају тешкоће са заспављивањем, што може бити последица измењеног животног режима (смањен боравак на свежем ваздуху, мање социјалних контаката, забринутост и сл.). Коришћење електронских уређаја ради израде домаћих задатака, слања мејлова, претраге Интернета и сл. такође је нешто повећано, у складу са измењеним форматом наставе и учења. Генерално, не можемо бити задовољни чињеницом да око 1/3 ученика испуњава минималне препоруке за физичку активност (60 минута физичке активности сваког дана), али је могуће да један број ученика компензује овај недостатак бављењем интензивном физичком активношћу. Велики проблем је заступљеност седентарног понашања, као и изразито неадекватан образац устајања и одласка на починак, јер је здрав и редован сан од великог значаја за добро здравље и успешно функционисање у школи.
• Поред ових приоритета у промоцији здравља, као посебно осетљиве групе истичу се ученици из појединих региона, девојчице и ученици старијих разреда основне школе, односно, средњошколци, и о томе је потребно посебно водити рачуна.
Прочитајте и погледајте како је истраживање пропраћено у медијима.
Крајем априла два викенда за редом у 4 термина организована су онлајн предавања за наставнике физичког васпитања - чланове ССПФВС од стране Друштва педагога физичког васпитања Војводине.
Предавања су одржали проф. др Владимир Копривица на тему „Управљање процесом такмичења и припреме спортиста“ (24-25.04.2020.) и др Бранислав Рајић на тему „Улога исхране и суплементације у модерном спорту“ ( 30.04-01.05.2020.) . Предавања су одржана преко платформе "Зум", присуствовало је укупно преко 350 наставника из целе Србије и утисци су изванредни.
Са обзиром на позитивне рекције свих учесника на овај нов начин усавршавања, потрудићемо се да их у наредном периоду буде организовано још.
Comments