top of page
Writer's picturesspfvs

Иницијатива за унапређивање наставе ФЗВ



С обзиром на дугогодишњу урушеност здравственог статуса школске популације, која је директна последица вишедеценијског опадања нивоа физичке активности деце ван школе, ССПФВ је поднео Иницијативу за унапређивање наставе физичког и здравственог васпитања Националном просветном савету (НПС) и Министарству просвете (МП) у складу са њиховим надлежностима.

Подршку Иницијативи дала је Заједница Факултета спорта и физичког васпитања коју чине ФСФВ Универзитета у Новом Саду, Београду, Нишу и Лепосавићу.


Иницијатива се састоји из 3 тачке, које по нашем мишљењу представљају пут ка превазилажењу дугогодишњег негативног тренда у психофизичком развоју школске популације деце:


1. Да се у основној и средњој школи настава физичког и здравственог васпитања реализује поделом одељења на две групе, уколико одељење има више од 25 ученика (као код осталих предмета са наставом практичног карактера у 2. циклусу ОШ и СШ - не односи се на 1. циклус ОШ)


2. Да се од 1. до 8. разреда реализује настава физичког и здравственог васпитања са пет часова недељно, а у средњој школи са три часа недељно. Посебно наглашавамо да је повећање броја часова неопходно у првом циклусу основног образовања


3. Да се додели натпредметни статус предмету физичко и здравствено васпитање.


Најновија истраживања потврђују да свако 5-о дете има лоше држање тела, свако 4-о је гојазно, а да се 70% деце школског узраста се не бави спортским активностима ван школе.


У последње три деценије евидентирано је (систематски прегледи, истраживања) константно нарушавање здравственог статуса деце које се огледа не само у повећању процента постуралних поремећаја (крива кичма, равни табани), већ и значајном повећању процента дијабетеса и хипертензије код деце (Извештај систематских прегледа у Републици Србији, 2015).

Овом тренду је допринела и пандемија Ковид 19, јер је у том периоду дошло до додатне акцелерације у хипокинезији деце и младих услед немогућности кретања у време карантина, као и не постојања практичних часова ФЗВ.


Повећање броја часова наставе ФЗВ би директно утицало на повећање укупне физичке активности ученика у току једне недеље, што је у складу са интернационалним препорукама Светске здравствене организације када је у питању минимално време проведно у физичкој активности у току дана за децу и младе. Деца и млади би требало минимално свакога дана да проведу 60 минута у умереној до високо интензивној физичкој активности (WHO, 2020).


Ученици у млађим разредима ОШ се налазе у периоду који је најпогоднији за стимулисање физичког развоја и моторичких способности (тзв. сензитивни периоди развоја моторичких способности), као и за развијање и практиковање здравих животних стилова и навика. Да би се постигли што квалитетнији резултати, неопходно је да се применом разноврсних и системских физичких вежбања уз рад на теоријском знању ученика, континуирано и плански ради.

Из тог разлога, посебно наглашавамо да је неопходно повећати број часова ФЗВ, али да је поред тога, веома важно да наставу ФЗВ у овом циклусу, поред наставника разредне наставе спроводе и наставници ФЗВ.


Модалитети извођења наставе у првом циклусу биће дефинисани у сарадњи са Савезом учитеља Републике Србије.


ФЗВ је једини предмет у систему образовања РС који се бави правилним телесним развојем и унапређивањем здравља деце кроз практичну физичку активност, и у том смислу се суштински разликује од других предмета.

Огромна већина деце нема могућности ни интересовања за бављење физичком активношћу ван школе (родитељи немају материјалне могућности да плаћају тренинге у клубовима, а деца су окупирана дигиталним технологијама и виртуелном реалношћу) , тако да је за 90 % деце једина физичка активност она коју имају у школи.

С обзиром на специфичну природу предмета ФЗВ, који је у потпуности практичне природе, осим што служи правилном телесном развоју и унапређивању радне и репродуктивне способности будућих нараштаја, настава ФЗВ заједно са ваннаставним активностима ПОМАЖЕ РАСТЕРЕЋИВАЊУ УЧЕНИКА од осталог дела наставе који је чисто интелектуалне природе, умањењу стреса и превенцији насилног понашања у школама кроз васпитно-педагошки рад.


Да бисмо остварили ове захтеве неопходне су:

- структурне промене законске регулативе (Закон о основном образовања и васпитању - ЗООВ Члан 59, који регулише време проведено у школи, Закон о основама система образовања и васпитања - ЗОСОВ...)

- улагање државе у инфраструктуру адекватних спортских објеката и терена у школама, што подразумева:

  • за ОШ - сала величине рукометног терена (45х23х7м), мања сала за млађе разреде (24х15х6м), спољни терени за рукомет, кошарку/одбојку са атлетском стазом, јама са песком за скок у даљ и бетонска површина за бацање кугле

  • за СШ - сала величине рукометног терена (45х23х8,5м), кабинет за кондицију и корективно вежбање (10х8х3,7м), спољни терени за рукомет, кошарку/одбојку са атлетском стазом.

935 views

8 commentaires


Mike Brown
Mike Brown
17 juil.

Terrific tips! Get comprehensive details on disposable vapes at our site. Lost Mary vape.


J'aime

Mike Brown
Mike Brown
16 juil.

Excellent content! Access thorough details on disposable vape on our platform. Also, view flum vape.


J'aime

emmaj3455
04 juil.

This was very useful Visit website for more details https://hardnsoul.com/collections/flavored-lubricant


J'aime

emmaj3455
04 juil.

This was remarkably helpful Visit website for additional exploration https://hardnsoul.com/collections/hybrid-lubricants


J'aime

Jona Smith
Jona Smith
03 juil.

The blog captivates. Explore the new product! https://vapejuicedepot.com/collections/geek-bar


J'aime
bottom of page